poniedziałek, kwietnia 29, 2024

Kształty Stettiner Ware

Zastanówmy się jak rozpoznać wyroby typu Stettiner Ware? Jakie cechy wyrobu wskazują, że jest to szczeciński towar?
Odpowiedź częściowo kryje się w kształtach wyrobów ceramicznych.
Kształty towarów szczecińskich
Naczynia Stettiner Ware miały charakter czysto użytkowy, możemy więc wśród nich znaleźć wszystkie typy naczyń używanych w gospodarstwach domowych, zwłaszcza wiejskich w XVII-XIX wieku. Typy naczyń związane są również z tradycjami obszaru, na którym były używane (północne Niemcy, Skandynawia).
Talerze i miski
Główną cechą charakterystyczną talerzy i mis, odróżniającą naczynia typu Stettiner Waren od innych jest szkliwienie tylko wewnętrznej, użytkowej części naczynia. Część zewnętrzna, nieszkliwiona miała kolor i strukturę surowej, wypalonej gliny. Nie posiadały one stopki - skoro zewnętrzna część dna pozostawała nieszkliwiona, była ona zbędna.
Najczęściej spotykane talerze i misy były dużych rozmiarów (średnica 28 -38 centymetrów) i służyły do wspólnego spożywania posiłków. Mniejsze talerze miały średnicę około 20 centymetrów. Przeważały talerze głębokie i misy do dań gorących (owsianka, kasze), ale używano również talerzy płytkich - do dań zimnych.
Oprócz typowych form talerzy (płaskie, głębokie, o dużych lub mniejszych lustrach i wąskich lub szerszych krawędziach) i mis spotykamy elementy kształtu unikalne i charakterystyczne dla szczecińskich towarów. Duży rozmiar głębokich talerzy i mis powodował, że miały one wyraźne ranty, zaokrąglone lub ostre - ułatwiały one przenoszenie ciężkich naczyń z gorącą strawą.
Innym rozwiązaniem ułatwiającym transport jedzenia były "uszy" - dwa okrągłe uchwyty umieszczone przeciwlegle na krawędzi mis, często o charakterystycznym kształcie uzyskanym z połączenia dwóch wałeczków gliny.
Garnki
Kształty garnków były najczęściej beczkowate, o wylewie znacznie szerszym od dna, z wyraźnym kołnierzem i pojedynczym uchem, którego górna część przymocowana była do kołnierza Wysokość takich naczyń wynosiła od 15 do 35 centymetrów.
Typowym naczyniem był garnek z kabłąkiem, również beczkowaty ale bardziej przysadzisty, o różnych kształtach brzuśca z półeliptycznym uchwytem przyczepionym do kołnierza, z pokrywką lub bez. (DWA RYSUNKI !!!).
Ten typ garnka pochodził z Danii (barselspotte lub barselpotte), gdzie używany był jako naczynie na pokarm ofiarowany przez sąsiadów dla matki nowonarodzonego dziecka. Z czasem stał się po prostu naczyniem do transportu pokarmu. Do tego samego celu służyły, również często używane dwojaki - o typowym kształcie dwóch beczkowatych naczyń połączonych ze sobą, ze wspólnym kabłąkiem
Unikalnym naczyniem, które było również wytwarzane jako Stettiner Ware był grapen. Miał on kształt kulistego, lekko spłaszczonego kociołka z wyraźnym kołnierzem i zaopatrzonego w trzy stożkowate nóżki i cylindryczną rączkę przyczepioną do kołnierza i zakończoną kulistym zgrubieniem.
Zaokrąglony, bulwiasty kształt i trzy nogi pozwalały stawiać garnek bezpośrednio na ogniu w pewnej odległości od żaru a zaokrąglone dno powodowało, że ciecz znajdowała się zawsze w najniższym i najgorętszym punkcie, nie pozwalając na przypalenie potrawy.
Inne naczynia
Spośród innych wyrobów typu Stettiner Waren powszechne były kufle i dzbanki. Większość kufli miało typowy, cylindryczny kształt, zdarzały się również kufle o kształcie beczkowatym. Miały one dużą pojemność (1 do 2 litrów) i zaopatrzone były w cynowe przykrywki umożliwiające długie sączenie piwa.
Dzbanki miały beczkowaty kształt z wylewem szerszym niż dno i szerokim kołnierzem. Dzióbki, wyprofilowane w kołnierzu znajdowały się najczęściej naprzeciwko rączki, ale również z boku.
Występowały również dzbany z rurkowatym dzióbkiem umieszczonym w górnej części brzuśca.
Wytwarzano również inne naczynia jak lichtarze, wazony na kwiaty czy niewielkie naczynka na maści lub lekarstwa oraz dwojaki.

Wyskakująca wiadmość

This is the Popup Module feature. Assign any module to the popup module position.

You can configure its height and width from the Gantry Administrator.