niedziela, kwietnia 28, 2024

Zdobienia Sttetiner Ware

Towar szczeciński jest wytwarzany metodą półfajansu czyli zwykłej gliny pokrywanej białym lub kremowym szkliwem.

Zdobienia wykonywane były za pomocą tlenków metali.

W przypadku Sttetiner Ware polewa nie jest idealnie biała, wpada w odcienie szarości kremu, jasnego różu oraz jasnej zieleni. Niestety nie możemy jednoznacznie powiedzieć czy kolor szkliwa był zgodny z zamysłem twórcy czy powstał jako zanieczyszczenie w procesie technologicznym.

Kolorem dominującym w zdobieniach są różne odcienie niebieskiego: od granatu, poprzez najczęściej używany kobalt, aż do jasnych błękitów. Kolory uzupełniające to: zieleń miedziowa, brąz, żółć, fiolet i szarość. Kolorystyka zmieniała się w zależności od okresu powstania wyrobu oraz kierunku eksportu wyrobów.

Wzornictwo obejmowało kilka rodzajów zdobień:

Paski, fale, kółka.

Ten najprostszy sposób zdobienia, występuje samodzielnie na wyrobach lub jest uzupełnieniem bardziej skomplikowanych wzorów. Na każdym wyrobie możemy znaleźć poziomy lub pionowy paseczek.

Motywy roślinne

Zdobienia roślinne obejmują szeroki wachlarz fantazyjnych przedstawień kwiatów, gałązek i drzew. Najprostsze motywy roślinne to uproszczony wzór tulipanowy tzw. kacze łapki. Najbardziej złożone wzory stanowią zbiór roślin ułożonych w bukiety, często w ozdobnym koszu. Niestety trudno jest określić, jakie dokładnie gatunki roślin są odwzorowywane na wyrobach. Można jednoznacznie rozpoznać owoce dzikiej róży, tulipany, liście paproci. Motywy roślinne występują samodzielnie lub są uzupełnieniem innych rodzajów zdobień.

Motywy zwierzęce

Wyobrażenia zwierząt, są popularnym tematem zdobień towarów szczecińskich. Można jednak zauważyć, że przedstawiane były tylko wybrane gatunki, prawdopodobnie te, które uznawane były w owych czasach za szczególnie cenne lub szlachetne np. konie, jelenie, pawie, bażanty. W schyłkowym okresie pojawiły się wizerunki zwierząt egzotycznych np. wielbłąda. Motywy zwierzęce występowały w towarzystwie motywów roślinnych i pasków.

Motywy architektoniczne

Architektura, która pojawia się na ceramice typu Stettiner Waren jest mocno uproszczona, prezentuje w większości wieże, a otaczające ja budynki mają wyeksponowane dachy. Sugeruje to spojrzenie na budowle z lotu ptaka i jest zapożyczeniem z ceramiki chińskiej, gdzie prezentowane były głównie pagody. Wieże umieszczane na wyrobach, miały wyraźny charakter świecki i były powszechnym elementem architektury miejskiej. Każde miasto i miasteczko posiadało mury obronne usiane wieżami. Uzupełnieniem wzorów architektonicznych są fantazyjne motywy roślinne.

Postacie ludzkie

Postacie ludzkie pojawiają się w związku z jakimś wydarzeniem, ważnym dla życia danej osoby. Może to być nadanie orderu, urzędu, szczególnie udane zbiory. Możemy wnioskować, że wyroby ceramiczne wręczane były, jako prezenty na specjalne zamówienie. Uzupełnieniem tych wyrobów są daty, imiona oraz sentencje. Postacie pojawiają się również na ceramice, która stanowiła prezenty ślubne. Prezenty ślubne podkreślane były dodatkowymi atrybutami weselnymi, takimi jak serca czy poduszki.

Daty, imiona i sentencje

Na wyrobach, zwłaszcza okazałych, zamawianych z okazji różnych ważnych wydarzeń: żniw, ślubów, pasowania na mistrza cechowego pojawiały się daty, inicjały lub całe sentencje. Często miały formę przysłów, np.: „Zapasy są moim bogactwem” - oczywiście w języku niemieckim. Odnaleźć można też wyroby z imionami lub inicjałami zamkniętymi wewnątrz serca. W schyłkowym okresie produkcji na naczyniach pojawiają się wykonane techniką szablonu napisy typu „Gutten Appetit”.

Wyskakująca wiadmość

This is the Popup Module feature. Assign any module to the popup module position.

You can configure its height and width from the Gantry Administrator.